Jesteś tu:Biskupczanie / Ma być i już - rozmowa z mieszkańcami Biskupca

Ma być i już - rozmowa z mieszkańcami Biskupca


Wstawiony przez admin 29 maj 1999

Biskupiec jest jednym z miast w województwie warmińsko-mazurskim, które po reformie administracyjnej nie uzyskało statusu powiatu. Mieszkańcy, choć są zawiedzeni, nadal liczą, że w przyszłym roku Biskupiec trafi na powiatową mapę Polski

Pani Lila, sprzedawczyni ze sklepu spożywczego przy ul. I Maja: - to normalne, że nasze miasto powinno być powiatowym. Pewnie, że chcę, by takim było. Szczerze mówiąc to jestem bardzo zawiedziona, że się nie udało, bo myślałam, że będziemy powiatem. Nie liczę na to, że się coś zmieni.

Martyna Michalska, emerytka: - Oczywiście, jak najbardziej powinniśmy mieć powiat w Biskupcu. Tu nie ma życia, jak nie ma powiatu. Wszystko obumiera, ludzie opuszczają miasto. Bardzo wszyscy liczyliśmy, że będziemy miastem powiatowym, byliśmy za tym całym sercem. Teraz też liczymy...

Stanisław Dąbrowski, członek zarządu gminy Kolno:
- Od samego początku optowaliśmy za Biskupcem powiatowym. Nie udało się. Teraz liczymy, że uda się przekonać sąsiednie gminy, by poparły ideę powiatu w Biskupcu. Trzeba jednak większej inicjatywy ze strony biskupczan. My jako zarząd gminy Kolno będziemy na pewno ich wspierać we wszelkich inicjatywach zmierzających do utworzenia powiatu.

Iwona Darmofal, Katarzyna Miluć, Justyna Polender, licealistki z Olsztyna, mieszkanki Biskupca: - Jak najbardziej jesteśmy za powiatem. Miałyśmy od początku nadzieję, że uda się. a teraz trzymamy kciuki za to, by wyszło za drugim podejściem.

Antoni Parfinowicz, burmistrz Biskupca: - Walkę o powiat rozpoczęliśmy po ukazaniu się rozporządzenia z 7 sierpnia 1998 roku o podziale administracyjnym kraju. W obronie trzech niedoszłych powiatów wystosowaliśmy list otwarty do premiera Jerzego Buzka i parlamentarzystów podpisany przez trzech burmistrzów: Biskupca, Węgorzewa i Morąg. Teraz musimy robić wszystko, by utrzymać ponad lokalne jednostki administracyjne i wykazać, że słusznie zasługujemy na miano powiatu. Na ostatnim spotkaniu Stowarzyszenia Miast Walczących o Powiat dostaliśmy rozporządzenie premiera Buzka z 15 kwietnia, które jasno określa sposób i zasady, na jakich ma być przeprowadzona kontrola funkcjonowania powiatów. Liczymy, że dzięki temu uda nam się w przyszłym roku zdobyć status powiatowy.

Sprzedawczyni w sklepie z bielizną: - Tu, w Biskupcu, nie znajdzie pani nikogo, kto by inaczej myślał o naszym mieście. Wszyscy chcieli powiatu, bo przecież Biskupiec był kiedyś powiatowym miastem i nie może być inaczej. i nie ma co tu wymyślać. Jeśli ktoś inaczej mówi, to nie jest biskupczanin i już!

Źródło: Gazeta Olsztyńska - Maj 1999

Reklama

Tłumaczenia