Jesteś tu:Informacje / Święto miasta - ponad 8 tysięcy osób na koncercie

Święto miasta - ponad 8 tysięcy osób na koncercie


Wstawiony przez admin 24 lipiec 2004

Gorąco nad Dadajem

1800 rok p.n.e. - odkryta pierwsza osada na terenie dzisiejszego miasta. 1395 - prawa miejskie dla Biskupca. Wrzesień 1898 - uruchomienie kolei. 17 lipca 2004 - koncert Budki Suflera.

Bez zbędnych słów: sobotni koncert Budki Suflera był najważniejszym wydarzeniem ostatnich czasów w Biskupcu. Plac po byłej jednostce wojskowej, gdzie rozstawiono scenę, szczelnie wypełniła ponad 8-tysięczna widownia, a parkingi dookoła obstawiły samochody z rejestracjami całego województwa.

Budka Suflera przyjechała do Biskupca razem z "Latem z Radiem". Biskupiecki Dom Kultury złożył redakcji Polskiego Radia na tyle atrakcyjną ofertę, że Biskupiec znalazł się wśród 20 miast w kraju na tegorocznej trasie "Lata". To m.in. z tego powodu przesunięto o tydzień Dni Biskupca, po to, by tegoroczne, ósme święto miasta odbyło się z wielką pompą. Udało się. Jak to humorystycznie i nawiązując do utworu "Budki Suflera", określił po koncercie jeden z widzów, takie show trzeba zrobić nawet "Za ostatni grosz".

Głową w Budkę

Budka zagrała swoje największe przeboje, jak "Sen o dolinie", "Takie tango", "Bal wszystkich świętych" oraz utwory z najnowszej płyty "Jest". Krzysztofa Cugowskiego zmienił na kilka utworów występujący gościnnie Felicjan Andrzejczak. Swoim ochrypłym głosem zaśpiewał m.in.
"Jolka, Jolka" i "Noc komety". Ale nim muzycy zagrali na scenie, w piątek, przy okazji inauguracji Dni Biskupca, zagrali razem z ekipą "Lata z Radiem" mecz z samorządowcami z Biskupca. I choć grali w piłkę nożną, to basista Budki Mirosław Stępień wyglądał jakby opuszczał ring, a nie boisko. - Wyskoczyłem do piłki, odwracam się i sruuu... - Stępień, z oblepioną plastrem głową relacjonował po koncercie mecz. Ale i tak
lepiej wyglądał, niż jego przeciwnik Jacek Czałpiński, któremu lekarze założyli cztery szwy. Na pocieszenie, już po koncercie, w braterskim uścisku ze Stępniem, zaprezentowali się na scenie całej widowni.

Taniec na schodach

Władzom miasta i BDK-owi po zorganizowaniu udanej imprezy została też kolejna satysfakcja. Już w zakulisowych rozmowach szefowa promocji Programu Pierwszego Polskiego Radia przyznała, że Biskupiec był pierwszym miastem na tegorocznej trasie, gdzie atmosfera przebiła wszystkie inne koncerty. Nic dziwnego, skoro po bankiecie na zakończenie imprezy, burmistrz Biskupca tańczył z ową dyrektorką na schodach.

Oblężenie plaży

Takiego oblężenia plaża nad Słonecznym Brzegiem w Biskupcu nie przeżyła od wielu lat. Nad jeziorem Dadaj mieszkańcy i turyści rywalizowali w niedzielę o zwycięstwo w konkurencjach sportowych i rekreacyjnych.

Organizatorzy imprezy "Dadajowy zawrót głowy", która była jedną z atrakcji VIII Dni Biskupca, zapewnili wszystkim chętnym bezpłatny dojazd z miasta. Warto było skorzystać, bo atrakcji nie brakowało.

Na plaży rozstawiono. ogromną szachownicę, na której rozegrano partię szachów z udziałem żywych figur. Pokazano również słynny pojedynek szachowy Garija Kasparowa z komputerem. Profesjonalnego komentarza do każdego z ruchów szachowych udzielali Waldemar Kozłowski, mistrz FIDE i Eldeniz Babajew. Największym powodzeniem cieszył się turniej w plażową piłkę siatkową. Do rozgrywek zgłosiło się 13 drużyn. Rozegrano też wyścigi kajakowe bez wioseł. Gospodarstwa Agroturystyczne rywalizowały w konkursie "Smalcu i ogórków"
Bezkonkurencyjny okazał się wyrób przyrządzony przez państwa Karazniewiczów z Biesówka - swojski smalec był tak smaczny, że rozszedł się w mgnieniu oka.

Rodziny bawiły się wspólnie przy przeciąganiu liny, dzieci mogły skorzystać z jazdy konnej na kucykach. Chętni strzelali do tarczy na strzelnicy paintballowej. Zorganizowano też "wyścig małżeństw". Mężowie musieli przenieść "na barana" swoje żony.

Organizatorzy zawodów przygotowali grochówkę. Dzieci mogły jej skosztować bezpłatnie, natomiast dorośli - za złotówkę. - Dochód z całej imprezy zostanie przeznaczony dla osób potrzebujących - mówi Andrzej Olczak, główny organizator festynu.

Wieczorem zabrał zespół "Kazik i Przyjaciele", a na zakończenie imprezy przygotowano pokaz fajerwerków.

Piłka plażowa: 1. Grzegorz Lato i Waldemar Kopyść; 2. Piotr Óubiński i Marcin Plaskota; 3. Piotr Piskorz i Krzysztof Lichota. Brało udział 13 drużyn; Wyścig małżeństw: 1. Zaneta i Tomasz Rydzanowscy; 2. Beata i Bartek Malczakowie; 3. Jadwiga i Konrad Tomaszewiczowie; Siatkonoga: 1. Mariusz Zbrzeski i Mariusz Jóźwiak; 2. Piotr Zając i Bartosz Kowalewski; 3. Paweł Próchniak i Michał Próchniak; Kajaki bez wioseł: 1. Marcin Cieślak i Kamil Giglewicz; 2. Radosław Jalisiejew i Paweł Zacharewicz; 3. Janusz i Sławomir Klimas. Zawody w piłkę plażową, siatkonogę, wyścig małżeństw po- prowadził Adam Kuprowski. Organizatorzy: Andrzej Olczak, Biskupiecki Dom Kultury.

Rafał Radzymiński, Damian Wołejszo. Foto: Patryk Kalkowski.

Reklama






Tłumaczenia