Jesteś tu:remonty / Przebudowa i zagospodarowanie Placu Wolności w Biskupcu

Przebudowa i zagospodarowanie Placu Wolności w Biskupcu


Wstawiony przez Juli 12 maj 2010

Przebudowa i zagospodarowanie Placu Wolności w Biskupcu

Tak dużej inwestycji jak przebudowa centrum miasta w Biskupcu jeszcze nie było. Na razie centrum wygląda jak plac budowy, ale kolejne elementy oraz roślinność stopniowo wychodzą "spod ziemi".

Po remontach dróg, budowie Orlików przyszedł czas na kolejne ważne przebudowy w centrum Biskupca. Każdy biskupczanin zapewne widział jak wygląda przebudowa i zagospodarowanie Placu Wolności w Biskupcu. Projekt jest całkiem ciekawy - zakłada powrót do stanu sprzed wojny, lecz z małymi zmianami. Przedwojenny szpaler lip zastąpiono dziś lipami strzyżonymi w sześcian - są to lipy wzorowane na bloklinde Tilia americana Nova - bardzo popularne w Niemczech. Ekipa od zieleni jest w trakcie sadzenia bukszpanów- Buxus sempervirens - on będzie stanowił obwódki w parterach, które są już prawie przygotowane. Zaprojektowana zieleń zgrupowana została w regularnych, geometrycznych rabatach. To rozwiązanie ma na celu stworzenie ładu przestrzennego i harmonii. Symetria sprawia, że wzrok widza skierowany jest w określonym kierunku.

Bukszpan stanowi większość zaprojektowanej zieleni. Czy jest to dobry pomysł ? Przekonamy się po pierwszej zimie czy rośliny te wytrzymają przymrozki. W parterach bukszpanowych kolorowym akcentem będą byliny oraz trawy : Kocimiętka Faassena, Kostrzewa popielata, Kostrzewa Gautiera, Aksamitki, Wilczomlecz, Rudbekia, Szałwia omszona, Rozplenica japońska, Złocień właściwy, Tulipany i Narcyzy. Projektanci odeszli wreszcie od nasadzeń z berberysów czy tawuł, które przeważają w większości miast. Takie koncepcje tworzy się głównie w ogrodach botanicznych. Koncepcja przypomina serce ogrodów niemieckich - jakim jest Wielki Ogród (Großer Garten), zabytkowe założenie barokowe w stylu francuskim z wielką fontanną, wodotryskami i labiryntem. Ciekawym zabiegiem, który z pewnością wpłynie korzystnie na całość projektu jest decyzja o umieszczeniu fontanny. Wokół niej zostaną ustawione lipy tym razem strzyżone w kule w ogromnych dębowych donicach.
Czy takie rozwiązanie sprawdzi się u nas - Miejmy nadzieje, że tak. Co Wy o tym sądzicie?

Niewiadomo jeszcze jak długo potrwają prace. Początkowo mówiło się o terminie do końca maja, teraz nie jest wykluczone, że będzie to nawet początek czerwca.

Napisał internauta: Juli

Reklama


Tłumaczenia