Jesteś tu:Informacje / Inne / Biskupiec. Szkolenie personelu medycznego

Biskupiec. Szkolenie personelu medycznego


Wstawiony przez admin 29 marzec 2003

W ramach zapobiegania skutkom ewentualnego bioterroryzmu w Urzędzie Wojewódzkim oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Olsztynie odbyły się szkolenia dla personelu medycznego. Na szkoleniach można było się dowiedzieć, że ewentualnie grozić nam może zakażenie wąglikiem i ospą. Wąglikiem nie zarazimy się od innego chorego. Kontakt z chorym na ospę może być niebezpieczny, ale podana w porę szczepionka zapobiega rozwojowi choroby - mówi lek. Witold Kosek.

Podobne szkolenie miało miejsce również w Szpitalu Powiatowym w Biskupcu spotkali się tu przedstawiciele niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, pogotowia ratunkowego oraz lekarze i pielęgniarki z oddziałów nie zabiegowych . Celem spotkania było przygotowanie personelu do ewentualnego zagrożenia. Na zebraniu - poza praktycznymi uwagami dotyczącymi diagnostyki tych chorób - poruszano tematy organizacji szczepień p/ospie, oraz wyszczególniono grupy osób zakwalifikowanych w pierwszej kolejności do szczepień.

Szczepieniom w szczególności podlegał będzie personel służby zdrowia tzw. pierwszego kontaktu - lekarze, sanitariusze i kierowcy pogotowia, personel izb przyjęć oddziałów nie zabiegowych, oraz lekarze praktykujący prywatnie. Również osoby pracujące w zakładach wodociągów i kanalizacji. Z terenu 3 gmin (Biskupiec, Kolno, Jeziorany) chęć zaszczepienia się zgłosiło ponad 160 osób.

Szczepienia będą nieodpłatne. W skali kraju zakupionych zostanie ponad 1 mln dawek szczepionki, co wystarczy na zaszczepienie personelu medycznego oraz osób z kontaktów w wypadku ewentualnego bioterroryzmu. Profilaktyczne szczepienia innych osób będą możliwe, ale Polska obecnie nie dysponuje odpowiednią ilością szczepionki, stąd w pierwszej kolejności przeznacza się ją dla grup największego ryzyka. Akcje szkoleń będziemy kontynuować bo zapotrzebowanie na tego rodzaju wiedzę istnieje nadal wśród lekarzy, którzy na temat ospy i wąglika uczyli się na studiach, ale była to nauka wybitnie teoretyczna - dodaje Witold Kosek.

W najbliższy czwartek od godziny 10-tej osoby, które nie mogły wziąć udziału w szkoleniu w Urzędzie Wojewódzkim mogą uzyskać informację na temat praktycznych zasad postępowania w przypadku zagrożenia wąglikiem i ospą w Oddziale Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Olsztynie ( VII piętro).

Damian Wołejszo
Etykietowanie

Reklama






Tłumaczenia