Jesteś tu:Informacje / Inne / Gospodarstwo z certyfikatem

Gospodarstwo z certyfikatem


Wstawiony przez admin 15 wrzesień 2003

Gospodarstwo eko-turystyczne Pana Roberta Karaźniewicza jako jedyne w gminie Biskupiec posiada atest Ekolandu, co oznacza, że wszystkie produkty w nim wytwarzane powstają bez udziału chemii - W uprawach zamiast nawozów sztucznych stosuje się wyłącznie nawozy naturalne - obornik, gnojówkę, komposty, nawozy zielone oraz minerały występujące w przyrodzie, a w miejsce syntetycznych pestycydów wprowadza się metody zapobiegawczej ochrony roślin oraz środki biologiczne - mówi gospodarz. Ciekawostką jest to, że np.: stonkę ziemniaczaną można zwalczyć opryskiem mleka, które podczas wysychania powoduje zaklejanie otworów oddechowych szkodnika.

Co roku Stowarzyszenie EKOLAND przeprowadza atestację gospodarstw ekologicznych, którym po spełnieniu wszystkich kryteriów, przedłuża certyfikat. Gospodarstwa takie są również dotowane z budżetu państwa - Dopłata do uprawy warzywnych wynosi do 500 zł za 1 hektar.
Na 7 ha uprawiane są głównie warzywa, jednak wyłącznie na potrzeby gospodarstwa i przybywających tu licznie turystów. - Nie opłacalne jest w tej chwili produkcja skierowana na szerszy rynek. Słabo rozwinięta jest sieć zbytu, a dodatkowo ludzie nie wierzą , że produkty są ekologiczne, których cena jest znacznie wyższa niż z tradycyjnych upraw. Ponadto firma atestująca nie dostarczyła na czas emblematów, które są potwierdzeniem wysokiej jakości produktów - mówi Pan Robert. Dodatkowo w gospodarstwie hoduje się konie, ryby i indyki, które również karmi się wyłącznie produktami naturalnymi.

Okazuje się, że połączenie produkcji ekologicznej z agroturystyką potrafi sprowadzić szerokie grono turystów - bardzo dużo przyjeżdża Niemców i Holendrów - Holendrzy zazwyczaj pozostają krótko, 2-3 dni, gdyż dużo podróżują i zwiedzają, ale ostatnim gościom z kraju Beneluxu, tak spodobały się naszej okolice, ze pozostali ponad 3 tygodnie - mówi Robert Karaźniewicz.
Turystyka połączona z ekologią przynosi korzyści zarówno dla miejscowej ludności, jak też turystów, których przyciąga piękno polskiej przyrody. Gospodarze, którzy przestawiają się na taką produkcję, mają możność znacznie zwiększyć dochody, zapraszając świadomych ekologicznie turystów na wiejskie wakacje w swoich gospodarstwach.

Damian Wołejszo

Reklama






Tłumaczenia