Jesteś tu:Informacje / Inne / Umowa na oddział kliniczny podpisana!

Umowa na oddział kliniczny podpisana!


Wstawiony przez admin 08 lipiec 2010

Umowa na oddział kliniczny podpisana!

To ewenement na skalę regionu i kraju – tak o utworzeniu Oddziału Klinicznego Pediatrii i Alergologii w Szpitalu Powiatowym w Biskupcu mówią władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, powiatu i szpitala. Umowa na powstanie kliniki uniwersyteckiej w Biskupcu została podpisana! W październiku pojawią się tam studenci III roku kierunku lekarskiego.

Kilkumiesięczne negocjacje pomiędzy władzami Powiatu Olsztyńskiego, dyrekcją szpitala w Biskupcu i władzami Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przyniosły pozytywny efekt. Umowa na utworzenie Oddziału Klinicznego Pediatrii i Alergologii na bazie funkcjonującego w biskupieckiej placówce Oddziału Pediatrii i Alergologii została właśnie podpisana. Ze strony uczelni umowę parafował prof. Józef Górniewicz, rektor UWM.

- Powstanie kliniki uniwersyteckiej w szpitalu powiatowym, to ewenement na skalę regionu, ale także kraju – mówi rektor Górniewicz. – Jeśli jednak szpital spełnia kryteria, ma określony przepisami reżim oraz wolę współpracy z uczelnią, to my jesteśmy otwarci. Ta umowa jest tego dowodem.
Starosta olsztyński Mirosław Pampuch uważa, że powstanie kliniki uniwersyteckiej w Biskupcu to duże wydarzenie zarówno dla miasta, jak i całego powiatu.

- Utworzenie oddziału klinicznego w Biskupcu to wielkie możliwości i potencjał rozwojowy, który trzeba wykorzystać – mówi Mirosław Pampuch. – To także dobry impuls w kierunku praktycznego utworzenia i spójnego działania aglomeracji olsztyńskiej. Nie wszystkie instytucje i funkcje muszą skupiać się w Olsztynie. Miasta naszego powiatu mogą uzupełniać w pewnych dziedzinach Olsztyn.

Profesor Wojciech Maksymowicz, dziekan WNM UWM dodaje, że dzięki podpisanej umowie ranga szpitala w Biskupcu wzrośnie.

- Wybraliśmy szpital w Biskupcu nieprzypadkowo – podkreśla prof. Maksymowicz. - To, co widziałem na oddziale pediatrii w Biskupcu nie odstaje, a nawet momentami przewyższa, to co jest w placówkach wojewódzkich. Uczelnia ogłosiła już konkurs na stanowiska szefa kliniki uniwersyteckiej w Biskupcu.

- Konkurs powinien zostać rozstrzygnięty do końca lipca – mówi prof. Wojciech Maksymowicz. – W komisji konkursowej zasiądą także starosta olsztyński i dyrektor szpitala w Biskupcu.

Od października na oddziale klinicznym w Biskupcu pojawią się także pierwsi studenci Wydziału nauk Medycznych UWM. Będą to słuchacze trzeciego roku kierunku lekarskiego. Brygida Piotrowska-Wróbel, wicedyrektor Szpitala Powiatowego w Biskupcu, która od 18 lat kieruje także oddziałem pediatrii i alergologii uważa, że powstanie oddziału klinicznego w Biskupcu, to wielka estyma dla szpitala.

- To zaszczyt dla naszego oddziału i ukoronowanie jego dotychczasowej działalności – mówi dr Piotrowska-Wróbel. – To skok o dwa schody w górę jeśli chodzi o referencyjność. Utworzenie oddziału klinicznego to szersze spojrzenie na chorego i lepsze dojście do diagnostyki. Z kolei dla lekarzy to możliwość nauki i ciągłego doskonalenia się. Dla samego szpitala, to szansa na pozyskanie młodej, zdolnej kadry medycznej.

Źródło: szpital-biskupiec.pl

Reklama

Tłumaczenia