Jesteś tu:Informacje / Polityka / II Kongres Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej

II Kongres Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej


Wstawiony przez admin 05 marzec 2001

W dniu 27 lutego 2001 roku w Warszawie w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki odbył się II Kongres Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, w którym uczestniczył Burmistrz Biskupca - Antoni Parfinowicz.

Na spotkanie dojechało ponad 1000 przedstawicieli władzy publicznej w gminach. Niestety, mimo iż zgodnie z programem, podczas Kongresu głos zabrać mieli: Prezydent RP, Premier RP i Marszałek Senatu, nie dotarli osobiście na te spotkanie. Premier wysłał list, a pozostali oddelegowali do rozmów podsekretarzy stanu. Wszyscy uczestnicy spotkania głośno wyrażali swoje niezadowolenie, oceniając, że takie zachowanie dowodzi, iż rząd lekceważy samorządy i pozostawia same z nawarstwionymi problemami, ograniczając jednocześnie radykalnie dochody wszystkich polskich gmin.
Jako reprezentanci rządu w trakcie Kongresu głos zabrali: Minister Józef Płoskonka, Marszałek Sejmu Maciej Płażyński oraz Minister Andrzej Śmietanko z Kancelarii Prezydenta RP.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2000r. wszystkie gminy powiatu olsztyńskiego zostały zaliczone do gmin zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym. W gminach tych od dnia 01.01.2001 r. mają zastosowanie następujące instrumenty ekonomiczno-finansowe oraz preferencje:
- bezrobotnemu, który po utracie statusu absolwenta, w ciągu 6 miesięcy podjął dalszą naukę w szkole ponadpodstawowej dla dorosłych, powiatowy urząd pracy, na wniosek bezrobotnego, przyznaje stypendium w wysokości 60% kwoty zasiłku dla bezrobotnych, wypłacane przez okres 12 miesięcy.
- podwyższone o 20% kwoty ulg uczniowskich, przysługujące osobom fizycznym, prowadzącym działalność gospodarcza w oparciu o ustawę: o podatku dochodowym od osób fizycznych i o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
- zwiększone odpisy amortyzacyjne - stawki amortyzacyjne można podwyższyć przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 3, dokonując obliczenia odpisów amortyzacyjnych.
- zwiększenie stanu zatrudnienia, nie więcej niż o trzech pracowników dla osób prowadzących działalność gospodarczą w oparciu o ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Źródło: Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Biskupcu

Reklama






Tłumaczenia