Jesteś tu:Informacje / Styl życia / I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem

I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem


Wstawiony przez admin 11 grudzień 2000

Dzieci biskupieckiego domu dziecka były 2 grudnia 2000r. bohaterami, zorganizowanej na Długim Targu w Gdańsku imprezy pt. "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem". Telewizyjna "dwójka", tradycyjnie już w grudniu zorganizowała imprezę, której celem była pomoc dla domów dziecka.

W tym roku, w ramach imprezy "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem", kwestowano na rzecz Domów Dziecka w Biskupcu i Ustce.
Z pewnością część mieszkańców śledziła w sobotniej "dwójce" 2 grudnia 2000 roku przebieg imprezy. Mięliśmy okazję oglądać popis wychowanków naszego domu dziecka, które zaprezentowały wzruszający utwór pt. "Ten szczególny dzień się budzi...".
Biskupieckim domem dziecka od 1 września 2000 roku kieruje, wyłoniona w drodze konkursu mieszkanka Stryjewa Pani Teresa Kacperska Radna Rady Miejskiej w Biskupcu obecnej kadencji.

Należy w tym miejscu dodać, iż rok 2000 jest rokiem przełomowym dla domów dziecka. Zgodnie ze zmieniona w 2000 roku ustawą o pomocy społecznej, w prawie polskim przestały istnieć z formalnego punktu widzenia Domy Dziecka. W myśl przepisów funkcjonują jako placówki opiekuńczo wychowawcze, socjalizacyjne. Chcąc przybliżyć Dom Dziecka w Biskupcu naszym czytelnikom, gościmy z "Biuletynem..."u Dyrektora Placówki.

Elżbieta Banaszkiewicz: Pani Tereso. Została Pani wyłoniona na Dyrektora w wyniku konkursu. Czy może nam Pani przybliżyć, jak to było?
Teresa Kacperska: Mój kierunek studiów to była pedagogika opiekuńczo wychowawcza i głównie dlatego zdecydowałam się na udział w konkursie. W międzyczasie rozpoczęłam kurs zarządzania oświatą, ale tak naprawdę powinnam teraz "zrobić" zarządzanie pomocą społeczną. Stanęłam do konkursu 30 sierpnia jako jeden z pięciu kandydatów. Przedstawiłam swoją wizję placówki. Określiłam dom dziecka jako placówkę wielofunkcyjną. Oprócz stałej grupy, istnieje możliwość łączenia różnych form, np. Utworzenie grupy dziennego pobytu (zabezpieczenie posiłków, wspólne odrabianie lekcji). Inna forma to utworzenie "kameralnej grupy usamodzielniania" w celu przygotowania młodzieży do samodzielności. Poza tym, chciałabym, aby w budynku obok powstał dyżurny, interwencyjny pokój dla matki z dzieckiem - ofiar przemocy. Od l listopada mamy już pracownika socjalnego. W tym samym pokoju będzie przyjmowała osoba prowadząca poradnictwo rodzinne.
Ale wróćmy jeszcze do samego konkursu. 31 sierpnia, za dziesięć dziesiąta otrzymałam telefon, że jestem główną kandydatką na stanowisko dyrektora. No i musiałam podjąć decyzję. Na pewno ucieszyłam się z takiego werdyktu komisji konkursowej.

E.B.: Z dniem 1 września rozpoczęła Pani pracę. Jakie były Pani pierwsze działania?
T.K.: W pierwszej kolejności dokonałam analizy mocnych i słabych stron placówki w zakresie bazy i wyposażenia placówki, kadry, wychowanków i współpracy ze środowiskiem. Usprawniłam komunikację, zakładając zeszyty raportów nocnych, kontaktów z dyrektorem, kontaktów między wychowawcami.

E.B.: Minęły niespełna 3 miesiące kierowania przez Panią placówką i w tym czasie w biskupieckim domu dziecka gościła Agata Młynarska, która wyniosła bardzo miłe wrażenia. Jak doszło do tej wizyty?
T.K.: Do wizyty Agaty Młynarskiej doszło dzięki Panu Tomaszowi Polkowskiemu - Prezesowi Towarzystwa "Nasz Dom" w Warszawie. W październiku zadzwoniłam właśnie do tego Towarzystwa z prośbą o pomoc merytoryczną, jeśli chodzi o organizację placówki w świetle reformy pomocy społecznej i czekających dom dziecka zmian. Przedstawiłam swoje plany. Po tej rozmowie. Pan Polkowski przyjechał i przedstawił wizję domów dziecka. I wtedy usłyszałam propozycję wzięcia udziału w telewizyjnej akcji "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem". Nie od razu uwierzyłam, że możemy wziąć udział w takiej akcji. Niebawem jednak zadzwoniła osoba z Telewizji Gdańsk - nastąpiła pierwsza wizyta. Następnie przyjechała sama Agata Młynarska. Wtedy to stwierdziłam, że na pewno będziemy brali udział w tej akcji. No i oczywiście rozpoczęły się przygotowania programu, placówki, świetlicy.

E.B.: Jak to wydarzenie przeżyły same dzieci?
T.K.: Wydarzenie to wiele zmieniło w dzieciach. Poczuły się ważne. Dzieci lubią być w centrum uwagi. Bardzo się cieszyły z wizyty telewizji. Każde chciało coś powiedzieć do kamery. Nagrane zostały dwa reportaże: pierwszy to był "Rytm dnia" - ukazał się 20 listopada. Pokazywał codzienne życie dzieci, wypowiedzi, co chciałyby robić w przyszłości, jak im się mieszka. Druga wizyta Agaty Młynarskiej była wizytą typowo pod kątem przygotowywanego programu "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem". Było to ubieranie choinki, wręczanie prezentów dzieciom, pisanie listów do Świętego Mikołaja przez dzieci.

E.B.: Dzięki akcji "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem" dom dziecka zyskał wielu sponsorów.
T.K.: Przygotowaliśmy listy potrzeb domu dziecka. W oparciu o te listy pracownicy Telewizji Programu "2" szukali sponsorów. Jeszcze przed programem telewizyjnym mięliśmy wiele telefonów od sponsorów z całej Polski, którzy deklarowali swoją pomoc. Na nasze konto po tej akcji wpłynęło 55.000zł. Natomiast pomoc rzeczowa spływa sukcesywnie.

E.B.: Na jakie cele zostaną przeznaczone środki finansowe?
T.K.: Głównie na adaptację grupy usamodzielniania. Dodam, że Technikum Budowlane w Olsztynie zadeklarowało pomoc w przygotowaniu projektu technicznego w ramach prac dyplomowych uczniów.
Lista ofiarodawców jest bardzo długa. Przy tej okazji pragnę gorąco podziękować wszystkim ,,przyjaciołom" biskupieckiego domu dziecka, gdyż dzięki ich pomocy, tworząc odpowiednie zaplecze, mamy szansę realizacji mojej wizji domu dziecka.

E.B.: W zasadzie mówiłyśmy o wymiernych efektach akcji "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem". Przypuszczam, że są również efekty niewymierne.
T.K.: Dwójka najmłodszych dzieci, dzięki akcji znajdzie swój dom rodzinny. Oprócz tego znalazło się wiele rodzin, które chcą być naszymi rodzinami zaprzyjaźnionymi (zabierać dzieci na ferie, soboty, niedziele i święta). Niektórzy rodzice, czy też krewni zaczęli się bardziej interesować swoimi dziećmi. Spotykamy się z bardzo pozytywnym nastawieniem instytucji, policji, sądu, MOPS-u, poradni, szkół, szczególnie młodzieży Zespołu Szkół w Biskupcu, z którego przychodzi około 15 wolontariuszek pomagających naszym podopiecznym w nauce. Chciałabym, aby oprócz tego, że tak wiele dzieci dostają, chciały również dać coś dla środowiska, aby mogły poczuć się dowartościowane.

E.B.: Nadeszły kolejne Święta. Wkraczamy w Nowy Wiek. Rok 2000 przejdzie z pewnością do historii biskupieckiego domu dziecka, jako rok zapoczątkowujący duże przemiany.
T.K.: Ja mogę stwierdzić, że otrzymaliśmy ogromny kredyt zaufania, który teraz musimy spłacić, organizując tę placówkę w zgodzie z duchem reformy pomocy społecznej.

E.B.: Życzę więc wiele optymizmu i spełnienia tych zamierzeń. Dziękuję za rozmowę.

Sponsorami akcji "I Ty możesz zostać Św. Mikołajem" oraz wspierającymi na co dzień są:
GRODA POLANO Sp. z o. o. Kraków, RMF FM Kraków, CER MARKET Opoczno, PZU Życie Gdańsk, PZU Życie S.A. Inspektorat Gdańsk, Burmistrz Biskupca-Antoni Parfinowicz, Prokom SOFTWARES.A. Warszawa, OPOCZNO S.A. Opoczno, Urszula Grabowska - Radio Wroclaw, Fundacja Rozwoju Społecznego - Warmińska - Mazurski Fundusz Lokalny - Lidzbark Warmiński, Urząd Kultury Fizycznej i Sportu Warszawa, KWARK Szczecin, Maciej Grygier - Kępno, BRE BANK S.A. Warszawa, GSM Warszawa, Centrum Dystrybucji "Mazowsze" Okna i Drzwi Majewski Warszawa, Zakład Produkcji Sprzętu Oświetleniowego Elektromechanika Przemyśl, Nationale Nederlanden Polska S.A. Warszawa, Polkomtel S.A. Warszawa, GEANT Polska Warszawa, Toliwerk Polska, Henkel Polska, Super Ekspress, Redakcja Program 2 TYP Warszawa, TYP Gdańsk, Tomasz Polkowski, Agata Młynarska, Rolex Polska - Ustka, Władysław Górecki - Fabryka Mebli BENIX Mroczeń, Wolność Sp. z o. o. Elbląg, Konsul Honorowy- Bożena Jarnoc, Dick2000 Włocławek i Elbląg, Marzena Szymik - Teatr Miejski w Gdyni, Prezydent Miasta Gdyni - Wojciech Szczurek, Koło Łowieckie Czajka, Mirosław Korkus - Kolno, Gimnazjum w Biskupcu, Policja - Posterunek Biskupiec, Pan Nowakowski i Pan Sowa - Biskupiec, Nadleśnictwo Sadłowo, Szkoła Podstawowa Nr 3 Biskupiec, Liceum Ogólnokształcące Biskupiec, Wspólnota Religijna, Urszula Adrian - Najdymowo, KAMAMX Wieluń, StarDadaj, Dom Kultury Biskupiec, Zakład Poligrafii JANTER, mieszkańcy Gdańska, mieszkańcy Rasząga i Bartolt oraz wielu innych...
W imieniu dzieci i pracowników biskupieckiego Domu Dziecka składamy wszystkim gorące podziękowania.

Źródło: Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Biskupcu

Reklama

Tłumaczenia