Jesteś tu:Turystyka / Rower / Rowerem po złote runo

Rowerem po złote runo


Wstawiony przez admin 15 grudzień 2009

Rowerem po złote runo

Ścieżka jest wyznakowana jako pętla, która prowadzi po malowniczych warmińskich terenach. Można włączyć się w nią w dowolnym miejscu. Proponowane początki trasy to dworzec PKP Czerwonka lub zjazd w kierunku Biskupca z drogi nr 16 (Biskupiec - Mrągowo). W obu tych miejscach są umieszczone tablice informacyjne z mapką trasy i podstawowymi informacjami. Wystartować proponujemy z tego drugiego punktu. Zjeżdżamy z obwodnicy do Biskupca. Tu możemy znaleźć miejsca hotelowe i skorzystać z bazy gastronomicznej. Jest Posterunek Policji, Straż Pożarna, Szpital Powiatowy. Jeżeli podróżujemy samochodem, możemy zostawić go na płatnym, strzeżonym parkingu przy Szpitalu (od strony sklepu "Biedronka").

0,0 km
Początek trasy na Pl. Wolności, skąd z ronda zjeżdżamy na Rukławki. Mijamy kościół i po przeciwnej stronie nieczynny już browar. Kierujemy się na Rzeck. Przed byłą jednostką wojskową skręcamy w prawo. Mijamy opuszczone koszary i jedziemy asfaltem do Rukławek.

4,0 km Rukławki
Plaża nad wschodnim brzegiem jeziora Dadaj, miejsca noclegowe w domkach kempingowych, bufet.

W Rukławkach skręcamy w prawo, w kierunku Najdymowa. Jest to gruntowa droga, po lewej stronie roztacza się panorama jeziora Dadaj. Po 2,5 km jesteśmy na miejscu.

6,5 km Najdymowo
Sklep spożywczy, gospodarstwo agroturystyczne. W odległości ok. 2 km od wsi znajduje się "dzika" plaża nad jeziorem Dadaj. Dojazd do niej drogą gruntową.

Dalej trasa prowadzi drogą gruntową na północ, po około 1 km skręcamy na wschód, do Najdymowa Kolonii. Tu skrzyżowanie z drogą nr 57 (Biskupiec-Czerwonka), dalej jedziemy prosto drogą gruntową. Mijamy gospodarstwa i przejeżdżamy tory kolejowe linii Czerwonka-Biskupiec. Za torami podjazd do nie istniejącego już osiedla Bukowa Góra.

11,5 km Bukowa Góra
Ponad osiedlem znajduje się punkt widokowy. Tu możemy zrobić odpoczynek na ułożonych balach. U podnóża góry widać siedliska po opuszczonych domach, a trochę niżej szerokie rozlewisko. Z punktu widokowego zjeżdżamy ponownie na polną drogę. Na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w prawo, do lasu. Mijamy go i zjeżdżamy z niedużych wzniesień do skrzyżowania z drogą gruntową łączącą Łabuchy z Czerwonką. Skręcamy w kierunku wsi Łabuchy, w prawo. Jedziemy drogą gruntową porośniętą starymi wierzbami, w górę.

13,3 km Łabuchy
Mijamy pierwsze zabudowania Łabuch, tu można kupić obrazy w mini galerii. Po przejechaniu mostu na rzece, po lewej stronie gospodarstwo oferujące obwożenie bryczką po okolicy. Jadąc dalej mijamy po tej samej stronie zabudowania gospodarskie. Postawione w czworoboku, choć nadgryzione zębem czasu, swoją wielkością świadczą o zamożności niegdysiejszych mieszkańców.
Po przejechaniu 2 km zbliżamy się do skrzyżowania z inną gruntową drogą. Skręcając w lewo dojechać możemy do byłej szkoły, naprzeciw której w polu widać kępę drzew wokół dawnego cmentarza ewangelickiego, teraz już zrujnowanego. Skręcając w prawo możemy dojechać do drewnianych domostw z początku XX wieku i równie starej, niedawno wyremontowanej kapliczki na końcu wsi. Główna trasa wiedzie przez skrzyżowanie. Dojeżdżamy do gospodarstwa po lewej stronie. Ponad nim widać na wzgórzu lasek sosnowy. Pieszo wspinamy się na wzniesienie, z którego widać panoramę Łabuchów z jednej strony, a z drugiej Węgoja z jeziorem. Jest to miejsce odległe od poprzedniego skrzyżowania o 1,5 km. Stąd już, blisko, bo 1,5 km do Węgoja. Pamiętać jednak trzeba, by na skrzyżowaniu z gruntową drogą skręcić w lewo.

15,9 km Węgój
Sklep spożywczy, kąpielisko nad jeziorem Węgojskim. W pobliżu sprzedaż koziego mleka. Możliwość odpoczynku w jagodowym lasku położonym pośród wzgórz. Aby tam dotrzeć trzeba na skrzyżowaniu z wysepką, na której jest stara pompa wodna, skręcić w lewo w kierunku kościoła. Za plebanią, gdzie jest droga gruntowa, w prawo. Poprowadzi ona obok krzyża przydrożnego i potem obok gospodarstwa do lasu.

Przez Węgój jedziemy drogą asfaltową. Objeżdżamy jezioro jadąc przez wieś. Za gospodarstwem na zakręcie, naprzeciw hydroforni, skręcamy na skrzyżowaniu z utwardzoną na początku drogą w lewo. Mijamy hydrofornię, droga utwardzona zmienia się w polną, prowadzącą do odległych o 2 km Zydlung. Tu skręcamy w prawo, na asfaltową drogę nr 596 (Biskupiec-Bęsia). Jedziemy nią 500 m. Po prawej stronie widzimy jezioro Stryjewskie, które będziemy okrążać.

18,4 km Dębowo
Noclegi z wyżywieniem.

Dojeżdżamy do Dębowa. Skręcamy w prawo w gruntową drogę. Szlak prowadzi dalej między lasem a jeziorem.

20,4 km Stryjewo
Sklep.

Wjeżdżamy na asfalt. Na skrzyżowaniu w centrum wsi skręcamy w lewo do wsi Bredynki. Jedziemy drogą asfaltową, najpierw przez pola, potem lasem by znów jechać przez pola. Po przejechaniu 2 km, po lewej stronie drogi wznosi się porośnięty brzozami pagórek, na który warto się wdrapać, by podziwiać panoramę okolicy. Po pokonaniu następnego kilometra dostaniemy się do Bredynek

24,0 km Bredynki
Sklep, poczta, straż pożarna, kaplica.

Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i jedziemy drogą nr 590 do Biskupca. Poniemiecka strategiczna droga wije się malowniczo, mijając Lipowo i Adamowo. Jesteśmy znów w Biskupcu. Pokonujemy przejazd kolejowy i na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Po przejechaniu mostu ponad rzeczką, po prawej widać stary wiadukt kolejowy, po minięciu Szpitala Powiatowego jesteśmy na parkingu strzeżonym. Tak zamyka się pętla trasy.

31,0 km Biskupiec, centrum...

Etykietowanie

Reklama






Tłumaczenia