Jesteś tu:Turystyka / Świat zwierząt / Paź Królowej

Paź Królowej


Wstawiony przez admin 27 październik 2008

Paź Królowej

Paź królowej (Papilio machaon) – motyl dzienny o żółtym ubarwieniu skrzydeł z czarnymi i niebieskimi wzorami, zamieszkujący całą Europę, Azję i północną Afrykę. Uważany za jednego z najpiękniejszych owadów, przez co stał się cennym łupem dla kolekcjonerów.

Ciało smukłe, z małą głową, czułki ma zakończone niewielkim zgrubieniem (buławką). Na przednich nogach posiada długie włoski, skrzydła są opatrzone ogonkami. Długość skrzydła samców to ok. 3,4 cm. Skrzydła są żółte, z czarnymi i niebieskimi wzorami, dwiema czerwonymi kropkami przy końcu wewnętrznej ich krawędzi. Ich rozpiętość to 65-80 mm. Jajeczka są kuliste, składane pojedynczo rozwijają się 8-10 dni.

Był niegdyś bardzo licznym motylem (jego gąsienice żerują na bardzo pospolitych roślinach baldaszkowatych), ale wskutek nowoczesnego rolnictwa i działalności kolekcjonerów, w niektórych miejscach niemal wyginął.

Tekst i zdjęcie udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach. Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Paź_królowej. Zdjęcie: Dominik Stodulski

Reklama

Tłumaczenia