Jesteś tu:Turystyka / Świat zwierząt / Gągoł

Gągoł


Wstawiony przez admin 20 styczeń 2009

Gągoł

Gągoł (Bucephala clangula) - średniej wielkości wędrowny ptak wodny z rodziny kaczkowatych, zamieszkujący północną i środkową Europę oraz północną Azję i Amerykę Północną. Zimuje w zachodniej i południowej Europie, środkowej Azji i na wybrzeżach Atlantyku, Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego. W okresie wędrówek (marzec-kwiecień oraz wrzesień-listopad) i zimą w Polsce dość liczny na wybrzeżu Bałtyku i większych jeziorach i rzekach.

Upierzenie godowe samca: wierzch ciała czarny, brzuch i boki białe. Głowa czarna, zielono opalizująca z kontrastową białą plamą u nasady dzioba. Szyja biała. Samiec w upierzeniu spoczynkowym i samica: tułów szarobrunatny, głowa czekoladowa, biała obrączka na szyi oraz żółty pasek na dziobie tuż za paznokciem. W locie biała plama na skrzydle.

Zamieszkuje wody słodkie, rzeki, jeziora, czasem nawet stawy rybne pod warunkiem, że w pobliżu znajdują się stare, dziuplaste drzewa.

Pokarm wyłącznie pochodzenia zwierzęcego. Nurkuje na głębokość do 4 m zbierając drobne bezkręgowce.

Tekst i zdjęcie udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach. Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gągoł.

Reklama

Tłumaczenia