Jesteś tu:Turystyka / Świat roślin / Brzoza niska

Brzoza niska


Wstawiony przez admin 23 styczeń 2009

Brzoza niska

Brzoza niska (Betula humilis Schrank) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny brzozowatych. Występuje w Europie i Azji. W Polsce roślina bardzo rzadka, występująca na rozproszonych stanowiskach na niżu. Najliczniej występuje na Pojezierzu Pomorskim i Mazurskim, oraz na Lubelszczyźnie i Podlasiu. Gatunek ten można zaobserwować w okolicach miasta Biskupiec.

Pokrój
Niski i silnie rozgałęziony krzew osiągający wysokość do 2 m.

Pędy
Młode pędy gęsto pokryte białymi brodawkami o końcach czasami nieco owłosionych. Pędy skrócone drobne. Kora wszystkich pędów ciemnoszara.

Liście
Eliptyczne lub jajowate o szerokości większej od długości, na szczycie tępe lub nieco zaostrzone, krótkoogonkowe (2–5 mm). Blaszka liściowa o długości 4–6 cm i szerokości 0,5–2,5 cm, nierównomiernie ząbkowana z 4–6 parami nerwów bocznych. Z obu stron jasnozielone. Pączki okryte łuskami, klapa środkowej łuski jest dłuższa od pozostałych i owłosiona.

Kwiaty
Kwiaty zebrane w wiotkie i zwisające kotki, oddzielnie kotki męskie i kotki żeńskie. Jest rośliną jednopienną – na jednej roślinie występują zarówno kotki męski, jak i żeńskie. Kotki męskie o długości do 20 mm występują już w jesieni, są wówczas drobne i sterczące. Mniejsze kotki żeńskie mają długość 8–15 mm. Kwitnie od kwietnia do maja, jest wiatropylna.

Owoc
Orzeszek ze skrzydełkami o długości połowy jego szerokości lub krótszymi. Roślina wiatrosiewna.

Tekst i zdjęcie udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach. Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Brzoza_niska. Autor zdjęcia: b.gliwa.
Etykietowanie

Reklama

Tłumaczenia