Jesteś tu:Historia

Historia


Historia Biskupca

Historia Biskupca w skrócie

Historia Biskupca w skrócie - widok na miasto

Prehistoria

Najstarsze ślady pobytu człowieka w okolicy Biskupca są datowane na środkowa epokę kamienia. W dolinie rzeki Dymer odkryto szereg śladów osadnictwa świadczących o penetracji tego terenu przez grupy ludzi zajmujących się zbieractwem i łowiectwem. Ślady te, ze względu na ruchliwy tryb życia tych grup, są dość nikłe.

Żuralscy z Biskupca - notka biograficzna

Strona zachodnia rynku, zdjęcie z okresu siedziby rodziny Żuralskich

Ród Żuralskich herbu Godziemba przywędrował ze Żmudzi i pisał się wtedy Żurawski. Było to w końcu 18 wieku i miało niewątpliwie do czynienia z rozbiorami. Żuralscy osiedli pod Lubawą na wsi w Złotowie a następnie w Byszwałdzie. Wiadomo, że Walenty Żuralski , urodzony w roku 1818 w Byszwałdzie, osiadł wraz z żoną Justyna Zdrojowską herbu Junosza na własnej ziemi w Kazanicach.

Historia apteki w byłym Bischofsburg Kr.Rossel

Apteka w Biskupcu

W którym roku powstała apteka w Biskupcu trudno dzisiaj dociec, gdyż nie mówią o tym zapiski w archiwach byłego Bischofsburga. Pierwszy zapis mówi o tym, że l kwietnia 1800 roku aptekarz Ernst Neustein sprzedał aptekę położoną przy ul Kościelnej l (Kirchgasse) aptekarzowi Gottfried Stockhausen z Gerdauen (dziś Żeleznodorożny) za 1715 guldenów.

Bohater z Marcinkaniec koło Grodna – ppor. Piotr Juralewicz

Piotr Juralewicz - Irak 1942

Bohater z Marcinkaniec koło Grodna - ppor. Piotr Juralewicz. "Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny"- Patent Nr 14382
Życiorys ten zaczyna się w dniu 28 maja 1920 roku gdy nasz bohater Pan Piotr Juralewicz przyszedł na świat w miejscowości MARCINKAŃCE, leżącej na odcinku linii kolejowej Grodno - Wilno. Po burzliwych, wojennych kolejach losu osiadł, w roku 1947, na stałe w Biskupcu na Warmii.

Lasy kryją głazy, głazy kryją tajemnice

2009-02-28  
Lasy kryją głazy, głazy kryją tajemnice

Kontynuujemy temat śladów po granicy dawnej Warmii biskupiej leżącej na styku dzisiejszych powiatów olsztyńskiego i szczycieńskiego. Przypominamy, że w lesie między wsiami Leszno i Rumy znajduje się doskonale zachowany fragment granicy pochodzącej z XIV wieku.

Biskupiec - Epoka Kamienna

Biskupiec - Epoka Kamienna

Najstarsze ślady bytności człowieka na terenie powiatu Biskupieckiego pochodzą sprzed około 9000 lat. Są to ostrza kościane długości kilkunastu centymetrów - groty strzał lub dzirytów. Ostrza te posiadają wzdłuż boków rowki, w których przy pomocy jakiegoś lepiszcza osadzano odpowiednio obrobione odłupki krzemienne wystające swą ostrą krawędzią na zewnątrz.

Biskupiec - Epoka Brązu

Biskupiec - Epoka Brązu

Przy podziale pradziejów na poszczególne okresy kierowano się różnymi kryteriami. Jednym z powszechnie przyjętych jest kryterium surowca, z którego wyrabiano narzędzia i broń. Od około 1700 roku p.n.e. rozpoczyna się epoka brązu.

Reklama






Tłumaczenia