Jesteś tu:Historia / Epoki historyczne

Epoki historyczne


Biskupiec - Epoka Kamienna

Biskupiec - Epoka Kamienna

Najstarsze ślady bytności człowieka na terenie powiatu Biskupieckiego pochodzą sprzed około 9000 lat. Są to ostrza kościane długości kilkunastu centymetrów - groty strzał lub dzirytów. Ostrza te posiadają wzdłuż boków rowki, w których przy pomocy jakiegoś lepiszcza osadzano odpowiednio obrobione odłupki krzemienne wystające swą ostrą krawędzią na zewnątrz.

Biskupiec - Epoka Brązu

Biskupiec - Epoka Brązu

Przy podziale pradziejów na poszczególne okresy kierowano się różnymi kryteriami. Jednym z powszechnie przyjętych jest kryterium surowca, z którego wyrabiano narzędzia i broń. Od około 1700 roku p.n.e. rozpoczyna się epoka brązu.

Biskupiec - Epoka Żelaza

Biskupiec - Epoka Żelaza

Epoka żelaza rozpoczyna się na Warmii i Mazurach około 550 roku p.n.e. Począwszy od tego czasu ludzie coraz to częściej używali przedmiotów wykonanych z żelaza i, co jest bardzo ważne, produkowali je również na miejscu z lokalnych rud darniowych. Nie zaprzestano jednak używać równocześnie przedmiotów brązowych, kamiennych i kościanych.

Biskupiec - okres wpływów Rzymskich

Biskupiec - okres wpływów Rzymskich

W przeciwieństwie do okresów poprzednich okres rzymski (od początku n.e. do około 400 n.e.) cechuje się niesłychanym ubóstwem znalezisk z powiatu Biskupieckiego. Jest to tym dziwniejsze, że na pozostałym obszarze Warmii i Mazur istnieje najwięcej stanowisk właśnie z tego okresu. Nastąpił wówczas gwałtowny wzrost liczby ludności, a przemiany społeczne rozpoczęte w poprzednim .

Biskupiec - wczesne Średniowiecze

Następny okres - wczesne średniowiecze zmienił obraz osadnictwa powiatu Biskupieckiego. Dwa pierwsze wieki (400-600 n.e.) nazywane są niekiedy okresem wędrówek ludów i uważane za okres przeżytkowy czasów starożytnych. Prusowie nie brali udziału w masowych wędrówkach ludów po Europie, jak to czyniły plemiona germańskie i słowiańskie.

Biskupiec - Kolonizacja

Na podstawie bulli papieża Inocentego IV z 29 lipca 1243 podbite przez zakon krzyżacki ziemie Prusów podzielone zostały na cztery diecezje: chełmińską, pomezańską, sambijską i warmińską. Największa z nich była diecezja warmińska obejmująca całą środkową część Prus.

Reklama






Tłumaczenia